Wide Area Network (شبکه فراگیر) چیست؟

Wide Area Network

WAN چیست؟ شبکه ی فراگیر (Wide-Area Network)

به زبان ساده، یک شبکه ی فراگیر (WAN) ترکیبی از چند شبکه ی محلی (LAN) یا شبکه های دیگر که با هم در ارتباط هستند، میباشد. یک WAN درواقع یک شبکه ای از شبکه ها است که با این تفاصیر “اینترنت” بزرگترین شبکه ی فراگیر دنیا است.

امروزه، انواع مختلفی از WAN وجود دارند که هرکدام برای مورد استفاده ی خاصی هستند که همه ی جوانب دنیا را در حیطه ی خود میگیرد.

شبکه ی فراگیر چگونه شروع شد؟

اولین WAN شناخته شده در اواخر دهه ی 1950 در آمریکا توسط نیروی هوایی جهت اتصال پایگاه ها در شبکه ی راداری به وجود آمد. یک شبکه ی بزرگ که از خطوط انحصاری تلفن، ابزارهای ارتباطی و مودم ها متشکل بود.

پایگذاری اینترنتِ وابسته به IP توسط شبکه ی پروژه ی مطالعاتی حرفه ای (ARPANET) به وجود آمد. این اولین شبکه ی جابجایی بسته (Packet) در ابعاد بزرگ بود که دارای کنترل توضیع شده بود و پروتکل TCP/IP را اجرایی میکرد.

ARPANET در آن زمان دانشگاه کالیفورنیا، لس آنجلس، موسسه تحقیقاتی استنفورد، سانتا باربارا و دانشگاه یوتا را به هم متصل کرده بود.

شبکه فراگیر جهانی

روتر شبکه ی فراگیر (WAN Router) چیست؟

یک روتر شبکه، که به نام های روتر لبه یا روتر مرزی نیز شناخته میشود، دستگاهی است که بسته های داده را بین WANها مسیریابی میکند و به یک شرکت اجازه ی دسترسی به شبکه ی حامل میدهد. در گذر زمان چندین پروتکل WAN مانند حمل بسته توسط SONET/SDH (PoS)، سوییچینگ برچسب (MPLS)، ATM و تقویت قابی (Frame Relay) به وجود آمدند.

شبکه ی نرم افزاری (SD-WAN) چیست؟

این شبکه، یک شبکه ی فراگیر است که بر پایه ی نرم افزار به وجود آمده است و روشی برای آسان کردن پیاده سازی، عملکرد و مدیریت معماری شبکه است. این روش بر اساس از شبیه سازی، سیاست های سطح اپلیکیشن شبکه و شبکه های overlay و همچنین دستگاه های SD-WAN است.

SD-WAN بازده انتقال داده بین شبکه ها را با جابجایی ترافیک به شبکه های کم هزینه تر بهبود میبخشد.

بهینه سازی شبکه فراگیر چگونه است؟

ناکافی بودن پهنای باند و تاخیر باعث مشکلات عملیاتی در شبکه میشود. بهینه سازی شبکه از چند تکنیک مانند کاهش (Deduplication)، فشرده سازی، بهینه سازی پروتکل، شکل دهی ترافیک و … استفاده میکند. این روش ها انتقال بسته و کنترل ترافیک را بهبود میبخشند و باعث میشوند پهنای باند شبکه – بنا به نیاز – کاهش یا افزایش یابد.

تکنولوژی SD-WAN و بهینه سازی WAN میتوانند همزمان یا جداگانه استفاده شوند.

شبکه WAN

انواع تکنولوژی WAN

جابجایی بسته (Packet Switching)

این تکنولوژی یک روش برای انتقال داده است که در آن، یک پیام به چندین بخش به نام بسته (Packet) تقسیم میشود که جدا از هم فرستاده میشوند که مقادیر و نوع پکت مورد نیاز در مقصد مشخص میباشد. هر بسته شامل یک بخش به نام Payload (بخش اصلی پیام) و Header (شامل مقصد و اطلاعات مربوطه) میباشد. بسته ها به صورت سه تایی فرستاده میشوند تا از خرابی یا سالم بودن بسته ها اطمینان حاصل شود. تایید کرد هر بسته به این گونه است که گیرنده باید مقایسه و تایید کند که یک بسته همان بسته ای است که انتظارش را میرود. وقتی تاییدیه شکست بخورد، یک درخواست برای فرستادن مجدد بسته ارسال میشود.

مجموعه پروتکل TCP-IP

پروتکل TCP-IP یک مجموعه پروتکل پایه است که برای اتصال دستگاه های شبکه در اینترنت امروزی است. TCP-IP به معنای پروتکل کنترل انتقال/پروتکل اینترنت میباشد.

مسیریاب (Router)

روتر یک دستگاه شبکه است که چندین LAN را به هم متصل میکند و در نتیجه یک شبکه فراگیر (WAN) به وجود میاید. بخاطر همین، به روتر یک دستگاه WAN گفته میشود. روترهای IP از آدرس های IP برای مشخص کردن مسیر و مقصد بسته ها استفاده میکنند. آدرس IP یک برچسب عددی است که به هر دستگاه شبکه منسوب میشود.

شبکه ی Overlay

شبکه ی همپوشان یک تکنیک تبادل داده است که در آن از یک نرم افزار برای ساختِ یک شبکه ی مجازی (که روی یک شبکه ی دیگر است) استفاده میشود که عموما از یک ساختار سخت افزاری استفاده میکند. این تکنیک برای این استفاده میشود تا یک شبکه ی زیری بتواند از اپلیکیشن ها یا قابلیت های امنیتی پشتیبانی کند.

انتقال بسته روی SONET/SDH

پروتکل PoS یک روش ارتباطی است که برای انتقال های WAN استفاده میشود. این پروتکل نحوه ارتباطات لینک های Point-to-Point را زمانی که از فیبر بصری و SONET یا SDH استفاده میشود مشخص میکند.

انتقال برچسب چندپروتکل (MPLS)

این تکنولوژی یک تکنیک برای یافتن بهترین مسیر در مسیریابی میباشد. در این روش داده از یک نقطه توسط برچسب های مسیر کوتاه به دیگری انتقال میابد تا پروسه چک کردن جدول حذف شود.

ATM

حالت انتقال ناهمگام (Asynchronous Transfer Mode) یک تکنیک سوییچینگ در شبکه های قدیمی تر است که از انتقال چندتایی پیام ها (Multiplexing) ناهمگام استفاده میکند تا داده ها را به سلول های کوچک (و هم اندازه) تقسیم میکند. بر خلاف این، تکنولوژی اترنت امروزه  از اندازه های متفاوت بسته برای داده ها استفاده میکند.

تقویت قابی (Frame Relay)

تقویت فریم یک تکنولوژی برای انتقال داده ها میان LANها یا نقاط پایانی در یک WAN میباشد. این تکنولوژی توسط روش های سوییچینگ داده، لایه های فیزیکی و داده-لینک مربوط به یک کانال دیجیتال را تعیین میکند.

این تکنولوژی داده ها را در بسته هایی به نام قاب (Frame) بسته بندی میکند و آنها را از داخل یک شبکه ی تقویتیِ مشترک ارسال میکند. هر فریم دارای تمام اطلاعات مهم برای مسیریابی به مقصد را دارا میباشد.

اگر سوالی درمورد تجهیزات شبکه یا قیمت ها دارید، میتوانید به قسمت تماس با ما مراجعه بفرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *