بررسی سری سوئیچ نکسوس سیسکو

سری سوئیچ نکسوس

بررسی اجمالی سوئیچ های نکسوس سیسکو

مراکز داده (Data Center)های امروزی نیاز به سوئیچ هایی دارند که بر اساس نیازهای مشتریان طراحی شده اند و به نیازهای ترافیک شبکه دیتاسنترهای امروزی جوابگو باشند. سوئیچ های LAN به دلیل افزایش پهنای باندها، تمحل خطا (Fault tolerance)، تاخیر و نیازهای مدیریت مرکزی نیاز به ارتقا یافتند. به خاطر همین تحولات، خانواده ی سوئیچ نکسوس سیسکو به وجود آمدند.

اولین مدلِ این سری در سال 2008 معرفی شد و زمان زیادی نگذشت که این خانواده، شبکه را در دست خود داشتند. امروزه این مدل بیشترین حضور را در رک های سرور دارند.

یکی از مزیت های مهم این سری، انعطاف پذیری آنها در جهت قابلیت های مربوط به اترنت، FCoE و فیبر نوری (Fiber Cable) میباشد اما احتمالا مهم ترین ویژگی خانواده نکسوس، قابلیت جابجایی سریع Frameها است. در کنار آن، قابلیت هایی مانند کانال های پورت مجازی (vPC)، بافت دستگاه مجازی (vDC) و جابجایی از کانال فیبر که احتمال Loss را تقریبا صفر میکنند نیز لازم به ذکر میباشند.

هم اکنون خانواده سوئیچ نکسوس شامل سری های 1000، 2200، 3000، 4000، 5500، 6000، 7000 و 9000 میباشد. با اینکه طراحی و کانفیگ ها تاحدودی بین این سری ها یکسان هستند، تفاوت های بسیار چشمگیری وجود دارند که لازم به ذکر هستند. برای مثال سری 3000 از fabric extenders (FEX) پشتیبانی نمیکند و دارای تعداد کمی پورت SFP+ 10 گیگابیت بر ثانیه میباشد و بقیه آنها RJ45 هستند. سری 1000 یک سوئیچ مجازی است که لایه دسترسی را تا بخش ناظر ارشد (Hypervisor) پیش میبرد. سری 2200 بسیار خاص است چرا که به تنهایی کارایی ندارد، سری 4000 یک سوئیچ Blade است و سری 9000 میتواند به حالت دو تنها یا ACI کار کند.

خانواده سوئیچ نکسوس

اهداف خانواده سوئیچ نکسوس

سوئیچ های نکسوس به گونه ای طراحی شده اند تا در دیتاسنترها استفاده بشوند. سیستم عامل نکسوس بر پایه سیستم عملیاتی شبکه ی استوریج (SAN-OS) میباشد و در دسترس بودن را دائمی میکند تا محیط های حساسی که از دیتاسنترها استفاده میکنند را تضمین کند.

سرویس NX-OS یک پایگاه داده سبک است که اطلاعات وضعیت اجرا را در خود ذخیره میکند. این قابلیت باعث ثبات استوریج میشود و با چک کردن وضعیت و داده های آن، قابلیت restart بدون مداخله را فراهم میکند. برای مثال اگر در مسیریابی خطایی (مانند OSPF) رخ دهد، بخش مدیریت دسترسی (HA) بهترین عملیات ریکاوری مانند خاموش-روشن کردنِ پردازشگر را انجام میدهد.

ویژگی vDC در نکسوس این اجازه را میدهد تا سیستم را به قسمت های کوچک تری تقسیم کنیم تا از منابع، محیط و فایل کانفیگِ مربوط به خود استفاده کنند.

ویژگی های سیستم عامل نکسوس NX-OS​

      • استفاده از image اولیه و image سیستم. اولی بر پایه ی لینوکس و دومی عملیات های مربوط به لایه 2 و 3 مانند OTV و DHCP را فراهم میکند.

      • ورژن جدید Secure Shell V.2 و Telnet

      • نام کاربری (که به طور پیش فرض admin میباشد). این ویژگی باعث میشود تا لاگین شدن با تنها پسورد، ممکن نباشد.

      • پشتیبانی از vDC برای سری 7000 که به دستگاه فیزیکی اجازه میدهد به چند دستگاه منطقی تبدیل شود.

      • پشتیبانی از checkpointها که کانفیگ ها را ثبت میکند و باعث میشود در هر زمانی بتوان تغییرات اخیر را به حالت اولیه – بدون تداخل در کارکرد سیستم – برگرداند.

تعداد پورتهای 40 گیگ تعداد پورتهای 1 و 10 گیگ سری سوئیچ نکسوس
شاسی های ماژولار نکسوس
Up to 144 full line-rate Up to 576 full line-rate Cisco Nexus 9504 Switch
Up to 288 full line-rate Up to 1152 full line-rate Cisco Nexus 9508 Switch
Up to 576 full line-rate Up to 2304 full line-rate Cisco Nexus 9516 Switch
سوئیچهای پورت ثابت نکسوس
x12 ports of 40-Gbps fiber Quad SFP (QSFP) x48 ports of 1- and 10-Gbps (SFP+) Cisco Nexus 9396PX Switch
x12 ports of 40-Gbps fiber QSFP +x48 ports of 1- and 10-Gbps fiber SFP Cisco Nexus 9396TX Switch
x8 ports of 40-Gbps fiber QSFP x96 ports of 1- and 10-Gbps copper RJ-45 Cisco Nexus 93128TX Switch

ویژگی FCoE (Fibre Channel over Ethernet) در سوئیچ نکسوس

تکنولوژی FCoE قابلیت I/O سراسری در سرور را فعال میکند. این قابلیت به این معنی است که همزمان ترافیک داده ی استوریج و LAN را روی یک آداپتور شبکه انتقال دهیم. مدل FCoE شامل است از چند سرور با آداپتورهای FCoE که عموما با نام آداپتورهای شبکهِ همگرا (CNA) شناخته میشوند.

اگر درمورد قیمت یا مشخصات این خانواده سوئیچ سوالی دارید، میتوانید به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *