تفاوت بین IOS IP Base و IOS IP Service

تفاوت بین IP Base ، IP Service ، Advanced IP Service

 

 

 IOS IP Base Image  برای نرم افزار های سوئیچ های چندلایه استاندارد (SMI) و IP Servies Image برای نرم افزار  سوئیچ های چند لایه پیشرفته استاندارد (EMI) در نرم افزار Cisco IOS Release 12.2 (25) SEB و بعد از آن است.

 

مدل هایی که با IP شروع میشود ،برای استفاده در شبکه شرکت های Enterprise  مناسب هستند و اگر این شرکت ها دارای شعب بیشتری باشند ، کارایی و پتانسیل  این شبکه هم بالاتر میرود.

 

از آیتم هایی که برای این شرکت ها در اولویت هستند شامل امنیت شبکه ، قابلیت گسترش پذیری ، مسیریابی پویا ،مقیاس پذیری شبکه ،سازگاری و انعطاف پذیری است .

 

ویژگی مسیریابی بین VLAN ها در هر دو IOS IP Base یا (SMI) و  IOS IP Service  یا (EMI) سوئیچ های لایه 3 پشتیبانی میشود.

 

مجموعه ویژگی های IP Base شامل کیفیت پیشرفته خدمات (QOS) ، محدود کردن نرخ ، لیست های کنترل دسترسی (ACL) و توابع پروتکل اطلاعات مسیریابی(RIP) است .

 

پروتکل های مسیریابی IP پویا (کوتاهترین مسیر اول باز یاBGPv4 ، ( OSPF ، پروتکل مسیریابی پیشرفته داخلی دروازه (EIGRP) فقط در تصویر IP Service موجود است.

 

IP Servies Image مجموعه ای غنی تر از ویژگی های  Enterprise را ارائه می دهد  که شامل مسیریابی پیشرفته IP Unicast و مسیریابی IP Multicast میشود.

 

پشتیبانی از تعویض سخت افزاری IPv6 Layer 3 با افزودن لایسنس Advanced Services IP به تصاویر IP Base یا IP Services IP نیز موجود است.

 

هر دو تصویر IP Base و تصویر IP Service  امکان جستجوی Layer 3 و Layer 4 را برای QoS و امنیت فراهم می آورد.

 

لایسنس Advanced IP Service ، که شامل مسیریابی IPv6 و پشتیبانی IPV6 ACL است ، اکنون شامل لایسنس  IP Service میشود . لایسنس های ارتقاء برای به روزرسانی سوئیچ از لایسنس IP Base به لایسنس IP Service در دسترس هستند.

 

میزان اختلاف بین لایسنس  IP Service و IP Base بسیار ناچیز است ولی از نظر سایز ، ابعاد ، سرویس دهی و گسترش پذیری امکانات با بقیه مدل ها فرق دارد و دارای امکانات بیشتری در Routing  لایه 3 می باشد.

 

تفاوت های بین IOS های IP Base و IP Service سیسکو :

 

تفاوت بین IP Base ، IP Service ، lan base

 

 

همه سوئیچ های Catalyst 3560/3750 از پشتیبانی سخت افزاری برای انتقال IPv6 برخوردار هستند و از IOS نسخه 12.2(50)SE شروع می شود ، هم اکنون تمام نسخه های IOS برای این سوئیچ ها از IPv6 ، از جمله IP Baseپشتیبانی می کنند.

 

 

 

تفاوت بین IP Base ، IP Service ، lan base

 

 

سوئیچ های Catalyst 4900M و Catalyst 4948E پلتفرم هایی با قابلیت IPv6 در سری 4900 هستند.

 

هر دوی این سوئیچ ها از IPv6 در کلیه تصاویر IOS پشتیبانی می کنند ، بنابراین نیازی به لایسنس IOS اضافی نیز نیست .

 

با این حال ، مانند Cat4500 ، سوئیچ های قدیمی WS-C4948 و WS-C4948-10GE حمل و نقل IPv6 را در سخت افزار ارائه نمی دهند.

 

 

مقایسه کوتاه بین IOS های IP Base ، IP Service و LAN Base ، LAN Lite :

 

تفاوت بین IP Base ،  IP Service و LAN Base ، LAN Lite

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *